Proiect Pilot - Mentorat si Consolidarea relatiilor de prietenie dintre tineri

Categorie: Mentorat si Consolidare Creat: Joi, 18 Mai 2017

Pentru a celebra Saptamana Nationala a Voluntariatului (15-21.05.2017), a fost initiat un Proiect Pilot de Mentorat si Consolidare a relatiilor de prieteniei dintre tineri (Mentoring and ”Buddy Building”) intre AIVI - Asociatia Informala a Vocilor pentru Incluziune (https://www.facebook.com/aivicluj/) - Cluj-Napoca (presedinte Iulia Rosca-Dromereschi) si elevii clasei a XI-a A de la Colegiul Tehnic ”Gheorghe Asachi” Botosani (diriginte, prof. Rodica Gavril, mentor).

In esență, Proiectul Pilot urmareste:
- lansarea proiectului azi, 19.05.2017, pentru a putea fi inclus in activitatile dedicate Saptamanii Nationale a Voluntariatului;
- crearea unei conexiuni intre voluntarii AIVI si elevii din clasa a XI-a A de la Colegiul Tehnic ”Gheorghe Asachi” Botosani, bazate pe selectia celor mai potrivite ”perechi”, care vor fi stabilite in urma completarii unui formular specific (atat de voluntari, cat si de elevi);
- crearea unui grup de discutii pe Facebook si a unei platforme online de prezentare si diseminare a activitatilor desfasurate in cadrul lui;
- intalnirea directa dintre elevi si voluntari, in timpul unor actiuni tematice (vizita de studiu, ateliere de lucru ș.a.), in Cluj - de exemplu, la Festivalul ONG-urilor 2017, 1-2.07.2017 (https://www.ongfest.ro/) si la Botosani (in cadrul unor ateliere de lucru creative, in scoala sau intr-o locatie potrivita, gen tabara de la Agafton, Complexul muzeal ”Mihai Eminescu” etc.).

Pe durata verii 2017, elevii si voluntarii:
- vor scrie 1-2 scrisori (de mana) pe luna, catre cei cu care colaboreaza, descriind, de exemplu, ce fac in vacanta, la care vor adauga informatii despre ei, vederi, pliante etc.
- vor interactiona online (pe retele de socializare, prin mesaje electronice etc.), pentru a se cunoaste mai bine si a ajunge sa se aprecieze reciproc.

Din septembrie 2017, elevii si voluntarii:
- vor interactiona online, oferindu-si sfaturi, pareri, ganduri, idei despre cum se traieste in Cluj-Napoca/in Botosani/in Romania, interese legate de continuarea studiilor, servicii, in scopul motivarii elevilor sa participe la cat mai multe activitati de voluntariat, sa se implice activ si responsabil in viata comunitatii si sa capete mai multa incredere in ei insisi si in viata;
- vor formula si vor participa la cat mai multe activitati - vor posta idei si propuneri pe platforma si in grupul de discutii si le vor implementa, in masura posibilului (de exemplu, pot organiza un ”flash mob” simulta, in Cluj-Napoca si in Botosani, pentru a aduce in atentia comunitatii diverse probleme de interes).

Optional, in functie de posibilitati si disponibilitati, se vor organiza mai multe excursii si ateliere in ambele orase, pana in Aprilie 2018. Dupa aceasta perioada, se vor realiza mai multe evaluari, pentru a aprecia in ce masura acest proiect pilot a avut impactul scontat, asupra tuturor participantilor, cu posibilitatea continuarii si diversificarii lui, in urmatorii ani scolari (implicand alte clase de elevi).


Rodica Gavril                                                        Iulia Rosca-Dromereschi
Profesor de Informatica                                         Presedinte
Colegiul Tehnic ”Gheorghe Asachi” Botosani           Asociatia Informala a Vocilor pentru Incluziune (AIVI) Cluj-Napoca

Accesări: 1607

Autentificare