Proiectul Pasii FPI

Categorie: Programe POSDRU Creat: Luni, 18 Martie 2013

Colegiul Tehnic "Gheorghe Asachi" Botoşani a participat la deschiderea proiectului strategic ,,Parteneriate active școală – întreprindere pentru îmbunătățirea formării profesionale inițiale – PASII FPI”, cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013, Axa prioritară nr. 1 „Educaţia şi formarea profesională în sprijinul creşterii economice şi dezvoltării societăţii bazate pe cunoaştere”, Domeniul major de intervenţie 1.1 „Acces la educaţie şi formare profesională iniţială de calitate”, prin contractul POSDRU/85/1.1/S/63196 şi implementat de Centrul Național de Dezvoltare a Învățământului Profesional și Tehnic, în parteneriat cu Uniunea Generală a Industriașilor din România, în perioada septembrie 2010 – iunie 2013.

Deschiderea a avut loc în data de 15 martie 2013, la Colegiul Tehnic "Dimitrie Leonida" din Iaşi, unde delegaţia şcolii noastre a susţinut o prezentare (vezi prezentare) a  principalelor activităţi desfăşurate în cadrul colegiului nostru. Mai multe imagini de la activitate găsiţi aici.

Informaţii detaliate despre proiect găsiţi pe site-ul proiectului http://www.pasiifpi-tvet.ro/