Programe de colaborare internaţională

Categorie: Programe europene Creat: Marți, 12 Februarie 2008
    În perioada 2005-2008, Colegiul Tehnic "Gheorghe Asachi" Botoşani a iniţiat, câştigat şi implementat mai multe programe de colaborare cu parteneri din Uniunea Europeană, beneficiind de experienţa acestora pentru lărgirea şi diversificarea orizontului informativ şi formativ al întregului colectiv al unităţii.
    Programele RO-BOGSMEC şi RO-BOGSEL derulate, în perioada 5-21.10.2005, în colaborare cu firma SES – Senior Experten Services Bonn, Germania, au beneficiat de experienţa a doi experţi seniori – Bruno Weissengruber (Austria) şi Hermann Grafe (Germania) pentru familiarizarea echipei manageriale, cadrelor didactice şi elevilor, cu implementarea metodelor de formare moderne, adaptate cerinţelor şi exigenţelor europene.
    Experienţa acumulată prin derularea acestor proiecte, strânsele legături menţinute de unitate cu expertul austriac, s-au materializat în primirea a 3 motoare auto (în 2006) şi a unui autocamion (în 2007), pentru uz didactic şi formativ, din partea firmelor BMW şi MAN din Austria, ca sponsorizare pentru îmbunătăţirea activităţii de instruire practică în domeniul auto.

Colaborarea cu firma SES a putut fi extinsă, prin derularea altor două proiecte, RO-BOGSMEC2 şi RO-BOGDRIVE, în perioada 22.05.-5.06.2007, cu participarea experţilor Bruno Weissengruber şi Johann Hinterkorner (Germania) – care au adus în ţară şi camionul firmei MAN, în scopul prezentării realizărilor unităţii în privinţa reabilitării, reorganizării şi dotării atelierelor şi cabinetelor tehnice, în cadrul programului Phare TVET, formării cadrelor didactice tehnice şi maistrului-instructor auto al şcolii pentru utilizarea noilor echipamente, din domeniul mecanic şi auto, schimbului de experienţă dintre experţi şi echipa managerială, profesori şi elevi, pe teme educative şi formative.

În cadrul Programului de formare continuă pentru profesorii de limbi moderne Comenius 2.2.C., 4 cadre didactice ale unităţii au beneficiat de stagii de 2 săptămâni pentru perfecţionare pedagogică, didactică, metodică şi de specialitate – prof. Cătălina Andriesei şi Camelia Şcheul la IMEF, Montpellier, Franţa (octombrie 2006 şi februarie 2007), iar prof. Anca Acostioaei şi Paula Dana Cărămidaru la Cardiff şi Lancaster, în Marea Britanie (aprilie şi iunie-iulie 2007).

În cadrul Programului comunitar "Leonardo da Vinci", colegiul a câştigat proiectul "Formare europeană prin învăţământul modern al disciplinelor tehnice şi limbilor străine", în care un grup de 6 cadre didactice (prof. Cătălina Andriesei, Paula Dana Cărămidaru, Rodica Dromereschi, Luigi Ionescu, Ioana Mihai şi maistrul-instructor Constantin Dan Lazăr) au participat la un schimb de experienţă la Liceul Tehnologic şi Profesional Privat Célony, Aix-en-Provence, Franţa, în perioada 11-18.05.2007. Pe durata schimbului, beneficiarii au pus bazele unei strânse colaborări cu Asociaţia franceză "Speranţa" din Aubagne, care oferă servicii de sprijin şi susţinere tinerilor români şi Moldoveni, aflaţi la studii universitare în sudul Franţei.
    Parteneriatul iniţiat în cadrul proiectului Leonardo a putut fi extins şi diversificat, chiar la începutul anului şcolar 2007-2008. Astfel, în octombrie 2007, s-a desfăşurat un schimb de experienţă cu Asociaţia "Speranţa" la Botoşani, prin reprezentantul acesteia – dl. Serge Flon. Programul de activităţi a inclus discuţii tematice cu echipa managerială, cu cadre didactice şi elevi, prezentarea şcolii, laboratoarelor, cabinetelor şi atelierelor acesteia, o acţiune derulată în colaborare cu Grupul Şcolar de Industrie Uşoară Botoşani – discuţii cu echipa managerială, în perspectiva unui posibil parteneriat, vizitarea atelierelor şi cabinetelor de specialitate, discuţii cu elevii şi cadrele didactice tehnice, vizitarea unor secţii de producţie ale firmelor în care elevii îşi desfăşoară activitatea de instruire practică), discuţii pe teme de interes cu reprezentanţii Primăriei Botoşani şi Inspectoratului Şcolar al Judeţului Botoşani (prof. Horia Alexandru Negrescu – Inspector Şcolar General, Daniela Biolan – Inspector-Şcolar General-Adjunct, Mihaela Achihăiţei – inspector de specialitate pentru discipline tehnice).
    Schimbul de experienţă a permis şi concretizarea unor aspecte organizatorice pentru derularea unui proiect de colaborare cu partenerul francez – Liceul Tehnologic şi Profesional Célony – Roumanie 2008, iniţiat de partener şi susţinut de fonduri europene şi comunitare franceze, în cadrul căruia un grup de 20 de elevi, 3 profesori şi 3 reprezentanţi ai Asociaţiei "Speranţa" au vizitat colegiul, la începutul lunii martie 2008, fiind implicaţi într-un program de activităţi variat, axat atât pe activităţi didactice, practic-aplicative, de cunoaştere a mediului educaţional, comunitar şi de afaceri local, cât educative – tradiţii, obiceiuri, patrimoniul cultural şi spiritual al regiunii, spectacole şi activităţi de divertisment.

Alte colaborări -> Comuniune transfrontalieră în spaţiul european, prin tradiţii, cultură şi educaţie