Obiectiv general proiect ROSE

Categorie: ROSE Creat: Miercuri, 03 Octombrie 2018

Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” Botoșani implementează, începând cu anul 2018, Proiectul privind învățământul secundar (ROSE) „Educația și Consilierea Tinerilor – Garanții pentru Absolvenți (ECTGA)”. Proiectul privind Învățământul Secundar / Romania Secondary Education Project (ROSE), finanțat printr-un împrumut acordat de Banca Internațională pentru Reconstrucție și Dezvoltare, este implementat de către Ministerul Educației şi Cercetării pe o perioadă de 7 ani (2015 - 2022), prin Unitatea de Management al Proiectelor cu Finanțare Externă (UMPFE) și își propune să contribuie la reducerea abandonului în învățământul secundar și la creșterea ratei de promovare a examenului de bacalaureat.

Obiectivul general al proiectului îl reprezintă îmbunătățirea reușitei școlare a elevilor de liceu din grupurile țintă (frecvență, continuare/finalizare a studiilor, incluziune a celor în situații de risc/cu CES, promovare a examenelor finale), prin asigurarea unui context educațional și formativ adecvat (spații funcționale, dotări moderne, instruire, educație non-formală), pentru creșterea ratei de acces a absolvenților în învățământul postliceal/superior sau pe piața muncii.

Acest obiectiv derivă din Obiectivul OS.3.1. din Planul de Acțiune al Școlii (PAS) pentru perioada 2017-2021: Asigurarea egalităţii de şanse în formarea iniţială, prin prevenirea și diminuarea absenteismului și părăsirii timpurii a școlii, creșterea incluziunii elevilor aflați în situații de risc și cu cerințe educaționale speciale (CES), îmbunătățirea progresului școlar, a gradului de absolvire a liceului, de înscriere la/promovare a bacalaureatului, precum și a accesului în învățământul postliceal și superior.