cours-deau logo

Vineri 16.10.2015

Categorie: Mobilitate Mirepoix Creat: Vineri, 29 Ianuarie 2016

Programul zilei

08.00 - 10.00 - Suite des activites du jeudi şi reuniunea de lucru a profesorilor
10.00 - 11.30 - Ceremonia de plecare cu reprezentaţia teatrală a elevilor francezi şi străini
11.30 - 12.30 - Prânzul
12.30 - 14.30 - Deplasare la Toulouse
14.30 - 16.45 - Vizita la hidrocentrala EDF Bazacle, plimbare pe malul râului Garonne şi a podului San Pierre

Activităţile au început la orele 8.00 în corpul de clădire al atelierelor mecanice, într–o sală de calculatoare, unde s–a realizat un bilanţ al activităţilor din timpul săptămânii. La această activitate, au participat profesorii şi elevii tuturor delegaţiilor din ţările participante la proiect.

Activitatea a constat în realizarea unui feed–back online privind activităţile desfăşurate şi răspunsurile primite de la participanţi.
În acest sens, elevii s–au împărţit în grupe eterogene şi au primit online, un set de 20 de întrebări cu mai multe răspunsuri la alegere, trebuind să răspundă cât mai rapid.
               Ex: Cine a căzut în apă la activitatea de canoe? Cine era regele poliglot?

În final a câştigat echipa Franţei care a răspuns corect la cele mai multe răspunsuri. Activitatea a dezvoltat abilităţi actoriceşti şi creative a elevilor şi profesorilor.

La orele 9.00 a avut loc reuniunea de lucru a profesorilor (activitatea O17) în cadrul căreia s–a prezentat, de către madame Silvie, ce se doreşte în realizarea activităţilor specifice fiecărei teme, menţionându–se că toate informaţiile vor fi postate pe blogul proiectelor.

Între orele 10.00 – 11.30 a avut loc ceremonia de plecare cu reprezentaţia teatrală a elevilor francezi şi străini. Reprezentaţia teatrală a avut ca obiectiv prezentarea unor scenete în care se parodiau diferite tipuri temperamente şi moduri de comportament ale elevilor, profesorilor şi ale unor funcţionari publici. Fiecare scenetă era compusă dintr – un grup eterogen de elevi. În acest mod s-au dezvoltat abilităţi de comunicare, actoriceşti, lucrul în echipă etc. În final a luat cuvântul directorul liceului, dna Carol, urându–ne călătorie plăcută şi mult succes în continuare.

Între orele 11.30 şi 12.30 s–a servit prânzul, iar între orele 12.30 şi 14.30 s–a realizat deplasarea la Toulouse. La orele 14.30 s–a efectuat vizitarea hidrocentralei EDF Bazacle din Toulouse, în cadrul activităţii O17. Hidrocentrala a fost realizată pe locul unei foste mori, iar astăzi este proprietatea EDF (societatea de electricitate franceză). Centrala hidroelectrică are o putere instalată de 3000 kilowaţi fiind numită şi microhidrocentrală. EDF Bazacle poate fi vizitată de turişti, fiind şi un muzeu în acelaşi timp.

În continuare ne–am plimbat pe malul râului Garonne, unde am putut contempla Podul Catalanilor şi apoi podul nou San Pierre, în cadrul activităţii O11 (podurile noastre, râurile noastre). La orele 16.45 fiecare delegaţie parteneră a fost condusă la hotel luându–ne rămas bun de la gazdele noastre foarte ospitaliere din Franţa.