Concursul CIA 2008 - etapa judeteana

Categorie: Concursuri Creat: Marți, 18 Martie 2008

REZULTATE FINALE

Faza judeţeană  a Concursului de Informatică Aplicată  va avea loc sâmbătă, 29 martie 2008, la Colegiul Tehnic “Gheorghe Asachi” Botoşani, ora 9.

Concursul va avea următoarele secţiuni :
I. Secţiunea Tehnologii - la care pot participa :
  • elevi din clasele 9-10, indiferent de filieră, profil, specializare.
  • elevi din clasele 11-12 de la filiera tehnologică, profil tehnic, resurse si protecţia mediului, servicii.
II. Secţiunea Aplicaţii C#- la care pot participa elevi din clasele 9-12 care au realizat proiecte în C#, indiferent de filiera, profilul sau specializarea la care studiază.

Elevii participanţi vor avea asupra lor  Buletin sau Carte de identitate şi carnet de elev vizat pe anul şcolar în curs şi vor fi prezenţi la ora 8.30 Colegiul Tehnic “Gheorghe Asachi” Botoşani.

Probele pentru Secţiunea Tehnologii se vor desfăşura astfel:
Proba 1:
Un test grilă, cu un număr de 50 de întrebări, fiecare întrebare având patru variante de răspuns din care numai una singură corectă. În urma acesteia se vor califica pentru susţinerea probelor 2 şi 3, primii 10 din elevii la fiecare nivel de studiu, în ordinea descrescătoare a punctajelor obţinute, cu condiţia să fi rezolvat corect cel puţin 50% din întrebările testului.
Proba 2:
Proba practică va consta în rezolvarea pe calculator a subiectelor stabilite de comisia judeţeană.
Proba 3:
Prezentarea unui proiect multimedia.

La Secţiunea  Aplicaţii C#  vor fi prezentate în faţa comisiei proiectele realizate. În cadrul acestei secţiuni nu vor fi admise în concurs lucrări care au fost prezentate în anii precedenţi la acest concurs sau la oricare alt concurs în domeniu.
Pentru  evaluarea proiectelor se vor avea în vedere: originalitatea, utilitatea, complexitatea elementelor de programare incluse in proiect, interfaţa.

Programa de concurs pentru faza judeţeană

Materia de concurs pentru faza judeţeană este disciplina din programa şcolara a clasei respective sau a claselor anterioare, conform profilului si specializării, după cum urmează:

Clasa a IX-a
(pot participa toti elevii, indiferent de clasa si profil)
1. Definirea conceptelor de bazã ale unui sistem de calcul, ale reţelelor de calculatoare precum şi implicaţiilor privind utilizarea lor.
2. Utilizarea sistemului de operare WINDOWS pentru stocarea, prelucrarea şi prezentarea informaţiei
3. Formarea şi dezvoltarea abilitãţii de tastare corectã şi rapidã
4. Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de utilizare a unui procesor de texte

Clasa a X-a
 (pot participa toti elevii, indiferent de clasa si profil)
1. Utilizarea aplicaţiilor software specializate pentru realizarea unei prezentãri – PowerPoint
2. Utilizarea aplicaţiilor software specializate pentru calculul tabelar - Excel
Se recomandă ca participanţii să repete şi materia studiată în clasa a 9-a.

Clasa a XI-a
(pot participa elevii de la filiera tehnologică profil: ştiinţe naturii,  tehnic, servicii, resurse naturale si protectia mediului)
1. Utilizarea informaţiei de pe Internet şi utilizarea ei în realizarea documentelor, bazelor de date şi prezentărilor
Se recomandă ca participanţii să repete şi materia studiată în clasele a 9-a şi a 10-a

Clasa a XII-a
(pot participa elevii de la filiera tehnologică profil: ştiinţe naturii, tehnic, servicii, resurse naturale si protectia mediului)
1. Utilizarea tehnologii IT multimedia (Web, comunicare) pentru crearea documentelor Web
Se recomandă ca participanţii să repete şi materia studiată în clasele a 9-a, a10-a şi a 11-a.

Bibliografie:
Programele şcolare in vigoare