Concurs AcadNet 2009

Categorie: Concursuri Creat: Luni, 04 Mai 2009

Concursul este adresat elevilor şi studenţilor pasionaţi de construirea, realizarea, instalarea calculatoarelor şi a reţelelor de calculatoare, scopul său fiind de a dezvolta deprinderile concurenţilor în proiectarea, realizarea, configurarea şi administrarea calculatoarelor şi a reţelelor de calculatoare. Este organizat de către Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovării în colaborare cu CISCO România, Universitatea Politehnica Bucureşti, Asociaţia Academiilor CISCO din România, societăţi ştiinţifice şi/sau cu alte persoane juridice sau fizice.

Concursul se va desfăşura pe două secţiuni:

1. asamblarea, instalarea de software, depanare de computere;
  2. proiectarea, construirea, administrarea de reţele de calculatoare.

El va avea următoarele etape: pe şcoală - 14-02-2009, judeţeană - 21-03-2009  şi naţională - 1/3-05-2009. Participarea la etapele ulterioare este hotărâtă numai de clasamentele etapelor anterioare.

Etapa regională se desfăşoară în şcoli sau academii regionale/locale CISCO desemnate pentru fiecare zonă. Etapa naţională se desfăşoară într-o academie CISCO locala sau regională.

Proba etapei judeţene se susţine pe calculator, concurenţii răspunzând unor întrebări şi/sau rezolvând probleme specifice secţiunii pe simulatoare. În urma acestei etape se vor alege la nivel naţional un anumit număr de concurenţi ce vor participa la faza naţională.

Rezultatele la concurs, in anul şcolar 2008-2009, precum şi alte informaţii utile le găsiţi pe pagina acadnet.ro

acadnet09.png

Accesări: 1915