Competiţii ThinkQuest 2011

Categorie: Concursuri Creat: Marți, 17 Mai 2011

ThinkQuest este o platformă de învăţare online, sponsorizată de Fundaţia Educaţională Oracle, care permite profesorilor integrarea proiectelor în unităţile de învăţare la clasă și elevilor dezvoltarea abilităţilor secolului al XXI-lea. Pe baza acestei platforme se derulează competiţiile internaţionale de proiecte și site-uri web.

Elevii sunt invitaţi să gândească, să comunice, să colaboreze, să creeze fiind coordonați de profesori și realizează site-uri educaţionale, dezvoltându-şi astfel abilităţile de a cerceta o temă, de a redacta materiale educaţionale, de a utiliza tehnologia pentru a crea un produs pe care urmează să îl pună la dispoziţia întregii lumi, fiind publicat în ThinkQuest Library.

În anul şcolar 2010-2011 şcoala noastră a participat cu două proiecte la secţiune Website Competition - The revelation şi Think&Fun - şi un proiect la secţiunea Narrative Competition - The good citizenavând ca îndrumători profesorii Rodica Gavril, Laura Ionescu și Luigi Ionescu.

revelation.png   think&fun.pngcitizen.png